Ideálny priestor na rôzne kultúrne, spoločenské a vzdelávacie podujatia, ako sú konferencie, prednášky, koncerty, kino premietania, divadelné predstavenia alebo workshopy.
Výstava s názvom Phénoménales, preloženým do slovenčiny ako Fenomenálne ženy, súčasnej francúzskej umelkyne Anne Plaisance, pripravená v spolupráci s Francúzskou alianciou Košice, je súčasťou medzinárodného projektu Wonder Women Now, umeleckého projektu za emancipáciu žien, ktorý sa zaoberá problematikou domáceho násilia po celom svete.
Prostredníctvom Fenomenálnych žien, Anne Plaisance skúma hrdinské príbehy žien a detí, ktoré prežili domáce násilie a svoje traumatické skúsenosti transformovali prostredníctvom svojej sily a odolnosti. Výstava pozýva na pohlcujúcu, viaczmyslovú cestu, na ktorej sa spájajú rôzne umelecké disciplíny, ako napríklad fotografia, maľba, inštalácia i výpovede preživších, aby spolu vytvorili pútavý zážitok.
Diela Anne Plaisance na tejto výstave dávajú hlas tým, ktoré prežili, a nabádajú k zamysleniu sa nad silou odolnosti. Umelkyňa využíva svoje dielo na stelesnenie nádeje a emancipácie, čím vytvára priestor na uzdravenie prostredníctvom umenia. Fenomenálne ženy pozývajú verejnosť, aby nezostala len divákom, ale aby sa stala súčasťou tejto cesty znovunájdenia a uzdravenia.
Výstava obsahuje diela. ktoré môžu návštevníkov šokovať. Neodporúča sa osobám mladším ako 15 rokov.
Organizované skupiny si môžu termín prehliadky výstavy a sprievodného programu dohodnúť na dkc@dkcveritas.sk
Predstavujeme Vám veselý rozzprávkový príbeh o malej myške Eliške, ktorá si hľadá skutočného priateľa. Na svojej ceste stretáva rôzne zvieratká a zažíva mnohé poučné chvíle. Nakoniec nájde svojho pravého priateľa a zistí, čo je skutočné priateľstvo.
Divadelná monodráma vznikla na základe knihy spomienok Violy Stern Fischerovej „Mengeleho dievča“, ktoré do románovej podoby spracovala Veronika Homolová Tóthová. Predstavuje skutočný príbeh mladej ženy, ktorá prežila štyri koncentračné tábory. Bola jednou z väzenkýň v Osvienčime, ktoré sa museli podrobiť pseudolekárskym pokusom Josefa Mengeleho.
Mladé dievča, Viola, žije v Lučenci svoj život plný nádejí a životnej energie v čase, keď všetko zničí vojna. Rodinné puto, nádej na lásku, túžbu po vzdelaní a radosti každodenného života sa stávajú už iba spomienkami, ktoré nahradí holý boj o život. Hneď pri príchode do Osvienčimu ju Josef Mengele vyberie do skupiny väzenkýň, na ktorých budú nacistickí lekári vykonávať pokusy.
Nezáviské Divadlo RAMAGU - profesionálne regionálne zoskupenie pôsobiace na poli kultúry v regióne Pienin a Zamaguria sa rozhodlo pretaviť úspešnú knihu do monodrámy a oživiť tak neskutočne krutý, desivý svet, ktorý musela mladá Lučenčanka žiť. Viola prežívala svoju prvú lásku. Mala veľkú a milujúcu rodinu, priateľov, ambície a sny. Nič z toho jej neostalo. Žáner monodrámy ponúka možnosť zamerať sa detailne na emócie a svet hlavnej hrdinky. Cieľom je aj priniesť asociáciu s dianím minulým a podporiť memento aj v odľahlých končinách krajiny, kde často panuje pocit, že udalosti „veľkého sveta“ sa nás niekedy netýkajú.
Inscenácia získala viacero významných ocenení vrátane ocenenia za najlepší ženský herecký výkon na Scénickej žatve 2022
31. ročník medzinárodného filmového festivalu
IFF ART FILM sa každoročne odohráva v Košiciach, kde v miestnych kinách prezentuje populárne aj menej známe diela lokálnej a svetovej kinematografie. Festival sprevádzajú autogramiády, diskusie, koncerty a workshopy.
Každoročne sem zavítajú tisícky divákov – milovníci filmu, laická verejnosť, študenti, umelci, filmoví profesionáli a samozrejme známe osobnosti filmového sveta.
Tešíme sa na vás na 31. ročníku!